ГІМН «СВІТЛО ТИХЕ»: БОГОСЛОВСЬКО-ЛІТУРГІЧНИЙ АНАЛІЗ

  • протоієрей Петро Бойко Київська православна богословська академія
Ключові слова: Світло тихе, Ісус Христос, піснеспів, гімн, богослужіння, вечірня

Анотація

Стаття присвячена богословсько-літургічному аналізу гімну «Світло Тихе», що співається за кожним вечірнім богослужінням. У ній досліджено історію походження означеного піснеспіву. Давні греки промовляли до вогню «Світло добре» запалюючи вечірні світильники, намагаючись задобрити стихію. Цей звичай увійшов і до християнського побуту, проте з іншим змістом.

Взяті до уваги збережені ранньохристиянські пам’ятки літургічної літератури які несуть інформацію про  формування  частин вечірньої служби, які стали основою так званої константинопольської «співаної служби». У богослужіннях Церкви ІІІ ст. простежуються окреслення літургійного чину вечірні, тобто спільним вечірнім молінням яке поєднувало в собі літургічний вимір і внесення світильника  для спільної молитви- прослави Христа Господа, який своїм приходом просвітив увесь Всесвіт. З тих часів гімн «Світло тихе» є серцевиною й  окрасою візантійського вечірнього богослужіння. Так і запалення вечірнього, матеріального, фізичного світла поєднувалося з прославою Христа як істинного духовного Світла, як джерела всякого освячення людини і світу.

Поступово вечірня отримала ту, довершену форму, яка потрапила на українські землі Київської доби.  На  її теренах збереглися різні типи літургійних книг, що містять репертуар вечірні служебники та часослови. Ці книги були нотовані частково, уживаною в той час слов’янською невменною нотацією. Новим етапом фіксації мелодики піснеспівів стало створення  в Україні нового типу лінійного письма та створення на його основі нових збірників ХУІ століття, які дали можливість якісного прочитання літургійних піснеспівів.

Зовнішня функція молитви з плином часу відпала, проте внутрішня глибина та чистота дійшли до наших днів. Цей піснеспів має глибокий догматичний і богословський зміст, визначено його літургічне використання та проведено богословське осмислення крізь призму догматичного вчення Православної Церкви.

Ключові слова: Світло тихе, Ісус Христос, піснеспів, гімн, богослужіння, вечірня.

 

 

Опубліковано
2020-06-12
Розділ
Статті